آموزش عکاسی حرفه ای و آماتور

۱۰ سوالی که آماتورها باید از عکاسان حرفه ای بپرسند

بسیار پیش می‌آید که ما در جایگاه یک عکاس تازه‌ کار با عکاسان حرفه ای و سابقه دار برخورد می کنیم و در اکثر مواقع کار به جایی می‌رسد که می خواهیم با پرسیدن چند سوال آموزنده از تجربیاتش چیزهایی بیاموزیم اما خیلی از ما نگرانیم که سوالاتم بی جهت یا مسخره به نظر نرسد.

محمد منوچهر
نویسنده: محمد منوچهر

در این نوشته ما به شما ۱۰ سوال عالی را پیشنهاد می‌کنیم که به راحتی و به ترتیب بپرسید تا بهترین جواب هارا دریافت کنید. با من همراه باشید.

سوال اول: وقتی وارد این حرفه شدید، فکر می کنید اگر چه چیزهایی را می دانستید سریع تر پیشرفت می کردید؟

آموزش عکاسی

همه عکاسان پس از ورود به این حرفه با خودشان می گویند کاش فلان مهارت هارا از قبل داشتم یا فلان مسائل را می دانستم. مسائلی مثل:

ترکیب بندی (کمپوزسیون) Composition

رنگ شناسی colorology

انواع لنز دوربین camera lenses

انواع برند های دوربین camera brands

زیبایی شناسی Aesthetics

انواع سبک ها styles

شناخت نور Knowledge of light

و …

مطمئن باشید به جواب های جالبی می رسید و شاید صحبت شما به جاهای جالب تری هم بکشد

سوال دوم: چطور در عکاسی موفق شدید؟

هر عکاس داستان متفاوت خودرا برای عکاسی دارد. هیچکس نمی تواند ادعا کند از ابتدا حرفه ای بوده است. آن ها سفری پر از یاس و امید را در این راه پشت سر گذاشته اند. آزمون و خطای بسیاری کردند تا به عنوان یک عکاس حرفه ای شناخته شوند. سوالاتی مثل اینکه چه کتاب هایی خوانده اند یا چه دوره هایی را گذرانده اند یا با چه عکاسان مشهوری ملاقات کردند و …

سوال سوم: از چه تجهیزات یا دوربین خاصی استفاده می کند؟

تجهیزات عکاسی

همه ما می دانیم که این عکاس است که نقش اصلی در ساخت یک اثر عکاسی را انجام می دهد اما تجهیزات نیز به خصوص در عکاسی تفاوت ایجاد می کند. هیچوقت به عنوان سوال اول این را نپرسید چون سطحی به نظر می رسد اما در ادامه اگر عکاسی که شما اورا تحسین می کنید از ابزار خاصی استفاده می کند، خوب است که شما آن را بدانید.

سوال چهارم: لنز محبوب شما کدام است؟

لنز دوربین عکاسی

این پرسش شما را به این پاسخ می رساند که این عکاسی به کمک چه دیافراگم، شاتر، ایزو و … می تواند چنین عکس هایی خلق کند و قطعا دلیلی وجود دارد که یک عکاس حرفه ای بیشتر از یک لنز خاص استفاده می کند.

سوال پنجم: برای عکاسی در فضای باز بردن چه لوازم جانبی ضروری است؟

عکاسی فضای باز

اکثر عکاسان یک یا دو وسیله جانبی جالب دارند که نمی توانند بدون آنها زندگی کنند، مانند یک کیت تمیز کردن، یک شارژر قابل حمل یا حتی کفش های پیاده روی خاص و این موارد در هر عکاس متفاوت است.مطمئن شوید که چرا آنها وسایلی را که انجام می دهند را با خود حمل می کنند. مطمئن باشید خیلی زود، تعداد انگشت شماری آیتم برای اضافه کردن به لیست وسایل خود خواهید داشت!

سوال ششم: بین لوازم عکاسی خرید کدام یک شمارا پشیمان کرده است؟

لوازم جانبی دوربین

این برای شما بسیار آموزنده خواهد بود. همه عکاسانی که به صورت تجربی در کار خود پیش رفته اند حتما سه پایه، لنز، فلش و … دیگری دارند که هیچوقت به کارشان نیامده است یا عملکرد مورد نظر آنها را نداشته است. دقت کنید که این سوال از چند جنبه برای شما با ارزش است. مهم ترین آن صرفه جویی در خرید لوازم غیر کاربردی است. در مرحله بعدی هر عکاس می تواند جواب متفاوتی به شما بدهد و این به شما یک برآورد درست برای کارتان به شما ارائه می کند.

سوال هفتم: شما معمولا روی کدام مود و تنظیماتی عکاسی می کنید؟

اطلاعاتی درباره پرکاربردترین تنظیمات مثل عدد iso  ، شاتر، دیافراگم یا مودهای پیشفرض مثل M ، Av و … به شما برای آماده باش بودن دوربین بسیار کمک می کند. در ژانرهایی مثل عکاسی خبری، ورزشی، حیات وحش و غیره این تنظیمات پیشفرض بسیار مهم هستند. شما با داشتن آن می‌توانید برای گرفتن بهترین عکستان همیشه آماده باشید.

سوال هشتم: ابزار ادیت مورد علاقه شما چیست؟

ادیت عکس

ابزارهای قدرتمند زیادی برای ادیت عکس وجود دارند. ادیت عکس به شما کمک می کند در ژانر مورد نظرتان حرفه ای تر به نظر برسید. این موضوع که یک حرفه ای چگونه عکس های خودرا ادیت می کند می تواند اطلاعات خیلی با ارزشی باشد. همینطور می توانید برای یادگیری ابزاری که او معرفی می کند در دوره های آموزشی شرکت کنید و به روند حرفه ای شدن خود سرعت دهید.

سوال نهم: از عکس هایی که تا حالا گرفتید به کدام بیشتر علاقه دارید؟

درونگرا ترین عکاسان حرفه ای درنهایت دوست دارند به این سوال جواب دهند. عکاسان دوست دارند درباره کار خود و رابطه عاطفی شان با عکس هایشان با شما صحبت کنند. این سوال از نظر فنی هم بسیار مفید است چون معمولا عکاسان اطلاعاتی بسیار بیشتر از سوالتان را به شما رائه می دهند. منظورم نکات فنی مثل ترکیب بندی، جنبه روانشناسانه یا اجتماعی عکس و … است.

سوال دهم: فکر می کنید کدام عکاس بزرگ روی شما تاثیر گذاشته است؟

عکاس قدیمی

این سوال اطلاعات مهمی درباره خط مطالعاتی آینده به شما می دهد. شما می توانید کسانی را که او از آنها نام می‌برد جدی‌تر بررسی کنید.

و درنهایت اینکه پیشنهاد می کنم حتما عکاسان حرفه ای را دنبال کنید و اگر در دسترس شما هستند حتما خودتان را به آنها برسانید و با آنها هم صحبت شوید. موضوع نزدیک شدن به عنوان یک طرفدار نیست. حرفه ای ها گنجینه ای از مشوق ها را در اختیار دارند و خیلی از اوقات حتی سرزنش های آنها شما را برای یک عکاس حرفه ای شدن راهنمایی می‌کند. 

عکاس آماتور یا حرفه ای هستید؟

آثار خودرا ساده و رایگان در بازار گرافوتو بفروشید و درآمد کسب کنید

وارد شوید

  تیر 20, 1401   هنرها

محمد منوچهر | کارشناس ارشد فلسفه هنر | بیش از 10 سال است که درحوزه تولید محتوای متنی و تصویری با برندهای مختلف فعالیت می کند....

ارسال نظر